نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ ساختمانی پلاستیک یکی از پرکاربردترین رنگ‌های ساختمانی در سرتاسر جهان است. امتیازات مثبت این رنگ در کنار قابلیت‌هایی که برای رنگ آمیزی ساختمانی در اختیار شما قرار می‌دهد، باعث شده که تصمیم بگیریم در این مقاله از سازه چی به طور کامل این رنگ ساختمانی را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. ما در این مطلب ابتدا انواع رنگ پلاستیک را می‌شناسیم و سپس با ویژگی‌هایی هرکدام آشنا می‌شویم. همچنین نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک را با انواع ابزار یاد می‌گیریم و سپس به سراغ آموزش رنگ‌آمیزی انواع بخش‌های خانه می‌رویم؛ پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک چیست؟ 

رنگ پلاستیک یک رنگ ساختمانی به شمار می‌رود که برخلاف دیگر رنگ‌های موجود در بازار، بر پایه آب تولید شده است. رنگ پلاستیک، بهترین رنگ برای رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف‌های گچی و به طور کلی نقاشی ساختمان است. اصلی‌ترین ویژگی رنگ پلاستیک، قابلیت شستشوی آن است. از آن‌جایی که رنگ پلاستیک بر پایه آب ساخته می‌شود، شما می‌توانید به راحتی این رنگ را بشورید. همچنین رنگ پلاستیک بی‌بو است و تنوع رنگی بسیار زیادی در بازار رنگ دارد. متخصصان حوزه نقاشی ساختمان، استفاده از رنگ پلاستیک را عموماً برای سقف توصیه می‌کنند، اما شما برای رنگ‌آمیزی دیوار‌های خانه هم می‌توانید از این رنگ استفاده کنید. این رنگ چسبندگی بالایی دارد، سریع خشک می‌شود و قلم‌خوری بالایی نیز دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ پلاستیک که باعث محبوبیت بسیار آن در میان مصرف‌کنندگان شده است، قیمت مقرون به صرفه آن است. اگر قصد خرید رنگ پلاستیک و یا استفاده از آن را دارید، خوب است که ابتدا با انواع رنگ پلاستیک آشنا شوید.

انواع رنگ پلاستیک 

نکته جالب درباره رنگ پلاستیک این است که این رنگ در دو نوع تولید می‌شود. این دو رنگ را با نام‌های «رنگ تمام پلاستیک» و «رنگ نیمه پلاستیک» می‌شناسیم که هر دوی آن‌ها در بازار ایران پیدا می‌شوند. این رنگ‌ها تفاوت‌های مشخصی دارند و هرکدام امتیازات مثبت و منفی خود را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند. 
رنگ‌های تمام پلاستیک مقاومت و دوام بالایی در برابر خطرات محیطی از خود نشان می‌دهند، به راحتی قابل‌ شستشو هستند، سرعت خشک می‌شوند و عیوب سطوح را می‌پوشانند. از این رنگ‌های برای نقاشی ساختمان مکان‌هایی استفاده می‌شود که بیشتر در معرض تماس با دست انسان هستند.
از آن سو رنگ‌های نیمه پلاستیک شستشوی سخت‌تری دارند و دوام کمتری نیز از خود نشان می‌دهند. اجرای این رنگ‌ها آسان‌تر از رنگ‌های تمام پلاستیک است، اما مقاومت آن‌ها در برابر عوامل محیطی کمتر است و باید در مکان‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که تردد کمتری در آن‌ها رخ می‌دهد. رنگ پلاستیک ساختمان از نوع نیمه پلاستیک، اجرای آسان‌تری از رنگ‌های تمام پلاستیک دارند و به علت بهره‌مندی از قیمت معقول‌تر، در بازار محبوب‌تر هستند.
انواع رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک مات 

رنگ پلاستیک مات، مفهوم جدیدی است که در دنیای نقاشی ساختمان مطرح شده است. این رنگ‌ها قابلیت چسبندگی بالایی از خود نشان می‌دهند، بی‌بو هستند و برای استفاده در محیط‌های داخلی نظیر اتاق‌ها بسیار مناسب‌اند. مقاومت این رنگ در برابر عوامل محیطی نیز بالا است و به علت ترکیبات مات، می‌تواند به خوبی عیوب دیوار را بپوشاند. 

رنگ پلاستیک نیمه براق

رنگ پلاستیک نیمه براق یا رنگ پلاستیک نیمه مات، رنگ مخالف پلاستیک مات به شمار می‌رود. این رنگ بر پایه کوپلیمرهای دوست‌دار محیط زیست تولید شده است و چسبندگی فوق‌العاده از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است. بیشتر خریداران رنگ پلاستیک ساختمان، این رنگ را به این علت خریداری می‌کنند که بعد از اجرا بر روی دیوارها، ظاهری درخشان پیدا می‌کند و با منعکس کردن نور محیط، باعث می‌شود که فضای زندگی بانشاط‌تر و بزرگ‌تر به‌نظر برسد. البته قبل از استفاده از رنگ پلاستیک نیمه براق حتماً دیوار موردنظر را از هرگونه مانع و آلودگی پاک کنید و ناهمواری‌های دیوار (نظیر ترک‌ها) را رفع کنید، چراکه رنگ پلاستیک نیمه مات به علت ترکیبات موجودش که باعث ایجاد ظاهری درخشان می‌شود، ناهمواری‌های دیوار را به رخ تماشاگر خواهد کشاند.
انواع رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان

انواع نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک 

خوب است بدانید که نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک با روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. هرکدام از این روش‌ها کاربردها و امتیازات خودشان را دارند و شما می‌توانید از هرکدام از آن‌ها استفاده کنید. امروزه نقاشان و حتی افراد مبتدی، از غلطک، قلمو و پیستوله بادی برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک استفاده می‌کنند. فراموش نکنید که قبل از آغاز کار، حتما سطح دیوار را بتونه‌کاری کرده باشید و مطمئن شوید که از یک رنگ آستر به عنوان رنگ زمینه استفاده کرد‌ه‌اید. حالا زمان آغاز نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک است!

رنگ پلاستیک با غلطک 

برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک باید غلطکی با پرزهای بلند خریداری کنید. از سینی رنگ نیز استفاده کنید و سعی کنید عملیات رنگ‌پاشی به دیوار با استفاده از غلطک را در کمترین زمان ممکن تمام کنید، چراکه رنگ پلاستیک ساختمان به سرعت خشک می‌شود و در صورتی که بخواهید چند ساعت بعد برای رنگ کردن دوباره قسمت‌های رنگ‌نشده برگردید، اختلاف رنگ بر روی دیوار بسیار آشکار خواهد بود. همچنان که غلطک رنگ پلاستیک را بر روی دیوار می‌کشید، سعی کنید دیوار را مانند حرف W رنگ کنید و بدون اینکه به غلطک فشار بیاورید، رنگ را به صورت یک‌دست روی دیوار پخش کنید.
نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک با قلمو 

شما از ابزار قلمو نیز می‌توانید برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک استفاده کنید. برای گوشه‌های دیوار و یا نقاطی که غلطک رنگ از دسترسی به آن‌ها محروم است، باید از قلموهایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. مراقب باشید که هنگام آغشته کردن قلمو به رنگ، تنها یک سوم قلم رنگی شود. سپس زمانی که قلمو را روی دیوار می‌کشید، حواستان باشد که این‌ کار را به نرمی انجام دهید، آن‌قدری که فقط نوک موهای قلم خم شود، نه اینکه به شکل 90 درجه روی دیوار برگردد و بشکند. 
در اینجا نیز خوب است یادآوری کنیم که انجام تمام عملیات نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک همراه قلمو نیز ممکن است، اما تنها نقاشان ساختمان از این عمل برمی‌آیند و افراد مبتدی بهتر است این‌ کار را امتحان نکنند. 

رنگ پلاستیک با پیستوله بادی 

نکته جالب رنگ پلاستیک ساختمان این است که شما می‌توانید از پیستوله بادی نیز برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید. تنها کافی است که رنگ پلاستیک را با میزانی بالاتر از 60 درصد رنگ همراه آب ترکیب کنید، کمی پودر لاجورد به آن اضافه کنید و سپس رنگ را وارد پیستوله بادی کنید. نکته مهمی که هنگام نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک باید به خاطر داشته باشید این است که پیستوله بادی را در محدوده فاصله‌ی 12 تا 25 سانتی‌متری از دیوار نگه دارید.
اجرای رنگ پلاستیک با پیستوله بادی

طریقه رنگ زدن دیوار با رنگ پلاستیک

نحوه نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک در سه مرحله‌ی دقیق صورت می‌گیرد:
1.    سطوح و وسایل را بپوشانید. وسایل موردنیاز را در اطراف خود قرار دهید و رنگتان را نیز آماده کنید.
2.    زیرسازی دیوار را با بتونه‌کاری آستر انجام دهید. تمام نقاط دیوار را با استفاده از قلمو و یا غلطک بتونه‌کاری کنید. 
3.    نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک را با قلمو آغاز کنید. ابتدا به سراغ گوشه‌های دیوار بروید و با قلمو رنگشان کنید. سپس غلطک را بردارید و با استفاده از روش W تمام نقاط دیوار را در کمترین زمان ممکن رنگ کنید تا دیوار شما بعداً دچار اختلاف رنگ نشود. سپس صبر کنید تا رنگ شما خشک شود.

طرز تهیه رنگ پلاستیک 

نکته مهمی که درباره نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک باید بدانید، این است که رنگ پلاستیک آماده نیست و شما باید آن را با آب رقیق کنید. برای بسیاری این سوال پیش آمده که رنگ پلاستیک چطور آماده کنیم، در نتیجه در این بخش قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم.
بعد از تهیه‌ی رنگ پلاستیک (در هر نوع و ابعاد) باید آب و پودر لاجورد خریداری کنید. از آب برای رقیق کردن رنگ پلاستیک و از لاجورد برای افزایش پوشش دهی رنگ استفاده خواهید کرد. پودر لاجورد را حین ترکیب آب و رنگ اضافه کنید و سپس نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک را آغاز کنید.

ترکیب رنگ پلاستیک 

رنگ پلاستیک ساختمان از ترکیباتی شیمیایی نظیر آب، ضد یخ، آمونیوم بیوسید، تیتانیوم، سلول آلومنیوم و کربنات کلسیم تشکیل شده است. البته چنین ترکیبی به تنهایی نمی‌تواند برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک مورداستفاده قرار بگیرد و شما باید رنگ پلاستیک ساختمان را با آب رقیق کرده و از پودر لاجورد برای پوشش دهی بیشتر استفاده کنید.

مقدار آب در رنگ پلاستیک

همان‌طور که گفتیم، شما باید رنگ پلاستیک ساختمان را با آب رقیق کنید. ممکن است برای شما هم سؤال شده باشد که ترکیب آب و رنگ پلاستیک باید چقدر باشد؟ پاسخ، 60 به 40 است. این بدین معنا است که شما باید برای هر ده لیتر رنگ پلاستیک ساختمان، باید از 6 لیتر آب برای رقیق کردن رنگ استفاده کنید. ابتدا آب را به آرامی به سطل رنگ اضافه کنید و سپس به صورت یک‌دست آن را هم بزنید. حالا می‌توانید نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک را آغاز کنید.
طرز تهیه رنگ پلاستیک

کاربرد رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان 

خوشبختانه رنگ پلاستیک رنگی است بی‌بو و دوستدار محیط زیست. این رنگ دوام مناسبی دارد و در انواع طیف‌های رنگی تولید می‌شود. جنس ابریشمی‌ای که رنگ پلاستیک بر دیوار به جا می‌گذارد، باعث می‌شود که بتوان از این رنگ برای انواع بخش‌های یک خانه‌ی مسکونی استفاده کرد. پذیرایی‌ها، اتاق‌ها، راهرو‌ها، آشپزخانه و حتی سرویس بهداشتی از مکان‌هایی هستند که همواره برای نقاشی ساختمان آن‌ها، از رنگ پلاستیک ساختمان استفاده می‌شود. 

رنگ پلاستیک برای دیوار 

بیراه نرفته‌ایم اگر بگوییم رنگ پلاستیک ساختمان، بهترین انتخاب برای هر دیواری است! رنگ پلاستیک برای دیوار ارزان است و اجرای آن با غلطک آن‌قدر راحت است که هر شخصی بتواند انجامش دهد. در نتیجه شما می‌توانید مقدار زیادی رنگ پلاستیک برای دیوار را به همراه یک غلطک خریداری کرده و دیوارهای خانه را رنگ کنید. هنگام نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک، سعی کنید عملیات را سریع تمام کنید تا رنگ خشک نشود. در صورتی که بعد از خشک شدن رنگ پلاستیک برای دیوار، اقدام به ترمیم و یا رنگ کردن بخش‌های رنگ‌نشده کنید، اختلاف رنگی مشهودی بر روی دیوار مشاهده خواهید کرد که چشم هر مشاهده¬گری را به خود جلب می‌کند. در نتیجه خوب است که رنگ پلاستیک برای دیوار را به سرعت اعمال کنید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

رنگ پلاستیک برای سقف 

بالاتر گفتیم که رنگ پلاستیک ارزان، بادوام و متنوع است و قلم‌خوری خوبی نیز دارد، اما آیا چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شود که استفاده از این رنگ برای سقف مناسب باشد؟ پاسخ مثبت است. شما می‌توانید از رنگ پلاستیک ساختمان برای رنگ آمیزی سقف استفاده کنید. پیشنهاد ما رنگ نیمه پلاستیک است، چراکه برای سقف مناسب‌تر است. 
استفاده از ابزار غلطک برای رنگ‌آمیزی سقف بهترین انتخاب است، اما شما باید یک میله غلطک نیز خریداری کنید تا مجبور نشوید بالای آخرین پله‌ای نردبان بایستید و خطر سقوط را به جان بخرید. 

رنگ پلاستیک برای حمام و سرویس بهداشتی 

محبوبیت بالای رنگ پلاستیک در میان مصرف‌کنندگان باعث شده است که بسیاری از افراد، این رنگ را مناسب محیط سرویس بهداشتی بدانند. نکته‌ای که باید برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک سرویس بهداشتی بدانید، این است که استفاده از رنگ پلاستیک نیمه براق برای رنگ‌آمیزی چنین محیط‌هایی نتیجه بهتری خواهد داشت. از آن جایی که رنگ پلاستیک نیمه براق، نور را منعکس کرده و فضا را درخشان نمایش می‌دهد، شما باید از این رنگ برای چنین محیط‌هایی استفاده کنید. 
دوام و عمر این رنگ نیز بالا است و به خوبی می‌تواند سال‌های سال سلامت خود را بر روی دیوارهای سرویس بهداشتی حفظ کند.
رنگ پلاستیک برای حمام و سرویس بهداشتی

مزایا و معایب رنگ پلاستیک 

حالا که به انتهای این مقاله نزدیک شده‌ایم، خوب است که نگاهی دوباره به ویژگی‌های رنگ پلاستیک داشته باشیم.
رنگ‌های پلاستیک عموماً ارزان و متنوع هستند و دوام مناسبی در میان دیگر رنگ‌های ساختمانی دارند. رنگ پلاستیک چسبندگی بالایی دارد و قابلیت شستشو با آب را نیز دارد، اما حتما قبل از استفاده باید آن را با میزان 60 درصدی آب رقیق کرده و با اضافه کردن پودر لاجورد پوشش دهی آن را افزایش دهید. نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک آسان‌تر از دیگر رنگ‌ها است و هر شخصی می‌تواند با استفاده از غلطک این رنگ را بر دیوارها و سقف‌ها اعمال کند.
از نکات منفی نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک می‌توانیم به دوام متوسط آن اشاره کنیم. رنگ‌هایی نظیر روغن، چنان دوامی را در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند که رنگ پلاستیک در مقابل آن‌ها آنچنان حرفی برای گفتن ندارد. همچنین رنگ پلاستیک برای استفاده بر روی سطوح فلزی نیز مناسب نیست و برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک باید حتماً غلطک‌هایی با پرزهای بلند خریداری کنید. چنین ویژگی‌هایی شاید ممکن شود که عده‌ای نسبت به خرید این رنگ دودل شوند، اما قیمت مقرون به صرفه‌ی مدل‌های این رنگ باعث می‌شود که همچنان تعداد خریداران این رنگ در بازار بالا باشد.
چنانچه می خواهید درباره ی نقاشی ساختمان با رنگ روغن و نقاشی ساختمان با رنگ آکرلیک بیشتر بدانید تا بتوانید مزایا و معایب هر یک را به درستی بررسی کنید، به صفحات مربوطه مراجعه نمایید. 

چسب چوب در رنگ پلاستیک

یکی از علت‌های کیفیت پایین‌تر رنگ‌های نیمه پلاستیک به نسبت رنگ‌های تمام پلاستیک، عدم وجود چسب چوب است. شما می‌توانید با اضافه کردن چسب چوب به رنگ نیمه پلاستیک خود، چسبندگی و دوام این رنگ را افزایش دهید. البته این کار به این معنا نیست که اضافه کردن چسب چوب به رنگ پلاستیک به شما تضمین می‌کند که کیفیت رنگ شما به کیفیت رنگ تمام پلاستیک خواهد رسید، اما دوام و چسبندگی آن را تا حدی بالا می‌برد که رنگ راحت‌تر به دیوار بنشیند. میزان چسب چوبی که می‌توانیم برای رنگ‌های نیمه پلاستیک استفاده کنیم نیز آنچنان مشخص نیست، اما شما باید با مقدار کمی از چسب چوب شروع کنید و اگر مشاهده کردید که رنگ شما چسبندگی موردنظرتان را ندارد، چسب چوب بیشتری اضافه کنید. حواستان باشد که در این کار زیاده‌روی نکنید، چراکه ممکن است ناخواسته بافت رنگ را نابود کنید.

قیمت نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک 

ما در این مقاله به طور کامل به ویژگی‌های رنگ پلاستیک و آموزش نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک پرداختیم، اما اگر همچنان علاقه‌ای به نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک ندارید و علاقه‌مند هستید که رنگ‌آمیزی محیط زندگی خود را به دست یک نقاش و یا مرکز خدمات نقاشی بسپارید، ما فروشگاه آنلاین کالای ساختمانی سازه چی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. سازه چی زبده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین نقاشان ایران را برای رنگ‌آمیزی محیط زندگی شما به محل اعزام می‌کند و بهترین نرخ‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. 
قیمت نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی نظیر فراهم کردن رنگ پلاستیک و رنگ پریمر و یا درخواست کردن این موارد از نقاش، همگی در قیمت نهایی نقاشی با رنگ پلاستیک ساختمان اثرگذار است.
قیمت نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک متری چند 

جدیدترین نرخ‌های امسال اطلاعات کاملی از قیمت رنگ پلاستیک در اختیار مشتریان و مراکز نقاشی ساختمان قرار داده‌اند. با این حال گفتنی است که این قیمت‌ها به عوامل زیادی بستگی دارند، برای مثال بعضی مراکز ممکن است قیمت‌های بالاتری را برای فراهم کردن انواع متفاوت رنگ پلاستیک از شما دریافت کنند و یا نقاش‌های معتبر دستمزد بیشتری از شما طلب کنند. اما به طور کلی، شما باید هزینه‌ای در حدود 50 تا 90 هزار تومان را برای رنگ‌آمیزی هر متر مربع در نظر داشته باشید، البته در صورتی که مصالح را مرکز نقاشی ساختمان برای شما تهیه کند. در غیر این صورت، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که برای رنگ‌آمیزی هر متر مربع از فضای زندگی، هزینه‌ای حدود 25 تا 45 هزار تومان را به نقاش موردنظر بپردازید. 
در نهایت، اگر همچنان سوال و یا شبهه‌ای درباره چگونگی استفاده از رنگ پلاستیک ساختمان دارید یا می‌خواهید از جدیدترین نرخ‌های نقاشی ساختمان آگاه شوید و یا حتی مشاوره رایگان دریافت کنید، می‌توانید با کارشناسان ما به شماره‌ی 021-77451901 تماس بگیرید.

کالایی ثبت نشده است

جمع :0
قابل پرداخت :0
ثبت سفارش